سه شنبه 26 تیر 1403

فاز دوم فولاد سازی

فاز دوم فولاد سازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش با ظرفیت تولید سالیانه ۱.۲ میلیون تن در سال در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در مجاورت کارخانه فولاد سازی فاز ۱ طی مصوبه دی ماه ۱۳۹۱ شروع و علیرغم تحریم های بین المللی که در این سالها به کشور و صنایع مختلف تحمیل شده، در مردادماه 99 به بهره برداری رسید و تولید محصول آغاز گردید. هدف از اجرای این طرح افزایش تولید مجتمع از ۱.۲ میلیون تن به ۲.۴ میلیون تن بیلت در سال می باشد.

شمش تولیدی موردنظر از نوع بیلت با سطح مقاطع ۱۳۰ * ۱۳۰ ، ۱۵۰ * ۱۵۰ ، ۲۰۰ * ۲۰۰ میلیمتر با طول های  ۶ و ۱۲ متری می باشد. 

شایان ذکر است، پیشرفت فیزیکی فاز دوم فولادسازی در انتهای تیر ماه 1400 برابر با 95.23% می باشد و در حال بهره برداری است؛ پیشرفت فیزیکی باقیمانده مربوط به فعالیت های جانبی از جمله واحد اکسیژن، محوطه سازی، ساختمان های غیر صنعتی و ... است.

فرآیند تولید شمش فولادی:

آهن اسفنجی توسط نوار نقاله از واحد احیاء مستقیم مجاور به کارخانه فولادسازی حمل شده و در مخازن پیش بینی شده ذخیره می شوند. مخازنی نیز جهت ذخیره آهک و فروآلیاژها پیش بینی شده است که همگی توسط نوار نقاله های انتقال وارد کارخانه فولاد سازی می گردند. ابتدا قراضه توسط جرثقیلی به داخل سبد های قراضه ریخته شده و توسط ماشین انتقال به سالن فولادسازی منتقل و در کوره شارژ می شود. از طرفی آهن اسفنجی و آهک توسط نوار نقاله ای به داخل مخازن نگهداری مواد و از آنجا به داخل کوره شارژ می شوند. سپس کوره قوس الکتریکی شروع به ذوب گیری می کند که مدت زمان عملیات ذوب حدود ۶۰ دقیقه از زمان شارژ مواد اولیه تا تخلیه کامل کوره پیش بینی شده است. پس از آماده سازی فولاد مذاب، مذاب از کوره قوس الکتریکی به داخل پاتیل ریخته شده و توسط ماشین حمل پاتیل از زیر کوره قوس الکتریکی خارج و توسط جرثقیل به ایستگاه بعدی (کوره پاتیلی) جهت آلیاژسازی و عملیات پایش منتقل می شود. پس از تکمیل عملیات آلیاژسازی، مذاب آماده شده توسط ماشین حمل پاتیل از زیر کوره پاتیلی خارج و توسط جرثقیل به بخش ریخته گری مداوم انتقال پیدا می کند. در ایستگاه ریخته گری، مذاب پس از عبور از خطوط دستگاه ریخته گری مداوم و انجام مراحل شکل دهی، برش و خنک نمودن، شماره گذاری و توزین، شمش ها به انبار محصول انتقال می یابند و در آنجا آماده بارگیری می شوند.

ردیف فعالیت واحد انجام شده

۱

اجرای شمع

عدد

1560

۲

بتن ریزی

مترمکعب

75000

۳

نصب اسکلت فلزی

تن

20000

۴

نصب تجهیزات

تن

8500

۵

کابل کشی

طول به کیلومتر

460

6

پایپینگ

دایا اینچ

200000