سه شنبه 4 آذر 1399

فاز اول فولاد سازی

پروژه فولاد سازی فاز یک با ظرفیت تولید سالانه ۱.۲ میلیون تن شمش بیلت در شهریور ۸۹ در قالب کار زود هنگام (Early Work) آغاز گردید و نخستین ذوب و ریخته گری آن در آبان۹۴ انجام و در آبان ماه سال ۹۵ با حضور معاون اول رئیس جمهور (جناب آقای دکتر جهانگیری) به صورت رسمی افتتاح گردید.

پروژه فولادسازی فاز یک شامل واحدها و قسمتهای زیر می باشد:

  • واحد فولادسازی
  • واحد ریخته‌گری بیلت
  • واحدهای جنبی، کمکی و سرویس دهنده

شارژ فلزی کوره قوس الکتریکی شامل حدود ۸۰ درصدآهن اسفنجی و ۲۰ درصد قراضه است.

شارژ فلزی شامل آهن اسفنجی وقراضه درهرذوب درکوره تغذیه شده و بوسیله قوس الکتریک ایجادشده توسط الکترودهای گرافیتی ذوب شده وتا درجه حرارت موردنظرگرم می شوند . فروآلیاژهاودیگر موادموردنیاز درخلال زمان ذوب به کوره اضافه می گردد. مذاب به صورت تکباری از کوره در پاتیل تخلیه می گردد.

مواد غیرفلزی واکسیدهای شارژ فلزی بصورت سرباره درآمده و بعنوان محصول جانبی در پاتیل سرباره و یا در زیرکوره وبرروی زمین تخلیه می گردد . مذاب تخلیه شده در "کوره پاتیلی "طی عملیات متالوژی ثانویه ، تصفیه شده وآنالیز شیمیایی و درجه حرارت موردنظر را بدست می آورد.

در این فرایند با ایجادگرمای مورد نیاز از طریق متالوژی ثانویه قوس الکتریک میان الکترودهای گرافیتی و فولاد مذاب و دمش گاز خنثی از کف پاتیل به سمت بالا، عملیات تمیزکردن،یکنواخت کردن و تنظیم درجه حرارت نهایی مذاب صورت می گرد.

درخلال زمان تصفیه ، بخشی از مواد افزودنی برای تنظیم نهایی آنالیز شیمیایی مذاب در صورت لزوم به آن اضافه می گردند . مذاب تمیز و تصفیه شده به ایستگاه ریخته گری منتقل می شود و مذاب از کف پاتیل درون یک ظرف میانی به نام "تاندیش " به آرامی تخلیه می شود و از ظرف میانی واردقالب مسی ریخته گری می شود وبدین ترتیب فولاد مذاب به صورت شمش (فولادخام) تولیدمی شود .